TRANSLATE

İZMİR ÖDEMİŞ BOZDAĞ

İzmir Ödemiş'in mahallesi Bozdağ , İzmir Salihli Bozdağ istikametinden 110 km yaklaşık 1 saat 30 dakikadır.İzmir Ödemiş Bozdağ istikametinden 140 km yaklaşık 1 saat 45 dakikadır.
Bozdağ, coğrafik konumu açısından çok fazla ormanlık alana sahip olması, doğal güzellikleri, Belde içerisindeki piknik ve mesire yerleri ile yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır.Hem yaz ve hem de kış sezonlarında turizme açık olan Bozdağ Kayak Merkezi 1998 yılında hizmete açılmıştır. 
Tesis tatil günlerinde 15 binin üzerinde ziyaretçiye hizmet verebilmektedir. Tesiste 3 adet kayak alanı bulunmakta olup, profesyonel ve amatör kayakçılara hitap etmektedir. 
Tesis içerisinde 60 yataklı otel, restoran, kafeterya, izleme balkonları bulunmaktadır.Bozdağ Yamaç Paraşütü için de uygun coğrafi koşullara da sahiptir. Yamaç paraşütü tutkunları özellikle bahar ve yaz aylarında beldeye yoğun ilgi göstermektedirler. 
Bozdağ , 2157 mt yüksekliğinde , 1150 mt rakımda kurulmuş 
bir yayladır.Adını Batı Anadolunun en yüksek dağlarından biri olan Bozdağlardan alır.Egenin Alpleri olarak adlarılan Bozdağlar , Küçük Menderes ile Gediz Ovaları arasında doğu-batı yönünde 170 km boyunca uzanır.
Meşe , çam ormanları içinde kurulan Bozdağ , yemyeşil doğası tertemiz havası ve su kaynakları ile yeryüzü cennetidir.Bu orman içindeki Mermeroluk mevkii ve kaynak suyu çeşmesi önemli bir rekreasyon alanıdır.Yayla yıl boyunca , dağcıların ve doğa severlerin uğrak noktasıdır.Her yıl geleneksel olarak Şubat ayında İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü tarafından Dağcılık Şenlikleri düzenlenir. 
Bozdağ’daki kayak merkezinde hem amatör hem de profesyonel kayakçılara yönelik üç adet kayak pisti ve teleferik bulunmaktadır. Yaylanın kuzey ucunda, kara yolu üzerinde Bozdağ Mahallesi’ne 4 km mesafede bulunan Kırkoluk mevki, zengin kaynak suları ile günübirlik ziyaretçileri ağırlayan bir mesire yeridir. Çevresindeki ovalara göre yaz ve kış sıcaklık değerleri düşüktür.Bozdağ Yaylası’nın güneye uzantısı Elmabağı Yaylası olarak da bilinmektedir. Halk arasında Tekke olarak anılan Elmabağı ve daha güneydeki Ovacık Mahalleleri diğer yerleşim birimleridir. Kış aylarında Bozdağ Yaylası’ndaki yerleşimlerden Birgi’ye göç gerçekleşmektedir.Bu nedenle yaylanın kış ve yaz nüfusu farklıdır.
Kent, ilk çağlarda Lidyalılar tarafından kurulmuş ve “Tmolos” olarak adlandırılmıştır. Coğrafi konumundan dolayı o dönemde karakol olarak kullanıldığı düşünülen Bozdağ, Lidyalılardan sonra Birgi ile Pers egemenliği altına girmiştir. Bozdağ, Çınarlı Park, Mermeroluk, Şelale Park, Kırk Çeşme gibi mesire ve piknik yerleriyle en büyük ilgiyi yaz mevsiminde görür. Fatih Sultan Mehmet’in, şehzadeliği döneminde Bozdağ’a gelerek, adını asırlık çınar ağaçlarından alan Çınarlı Park’ta, Hoca Molla Gürani’den ders aldığı bilinir. Ayrıca mahallede eski bir medresenin kalıntıları da bulunur.