TRANSLATE

EN ÇAĞDAŞ ÜLKE JAPONYA

Tokyo, dünyanın en güvenli metropolü.

1. Tokyo, dünyanın en güvenli metropolü.The Economist Intelligence Unit araştırma merkezi, dünyadaki en güvenli şehirlerle ilgili bir makale yayımladı. Kategoriler arasında bilgi ve kişisel güvelik, sağlık ve altyapı gibi maddeler bulunuyordu. Tokyo birinci sırayı aldı.

Japon çocukların ortak doğum günleri var.

2. Japon çocukların ortak doğum günleri var.15 Kasım; üç, beş ve yedi yaşındaki çocuklar için kutlama günü. Adı Shiti-Go-San, anlamı da "Yedi-Beş-Üç". Tek sayılar sihirli kabul edildiği için çocuklar büyürken bu yaşlar çok mühim görülüyor.

Sabah egzersizleri.

3. Sabah egzersizleri.Birçok şirketin çalışanları ve öğrenciler günlerine ortak bir sabah egzersiziyle başlıyor. Gelenek 1928'den beri var ve fazlasıyla destekleniyor. Çünkü insanların iyi hissetmesini sağlamakla kalmıyor, bir de üzerine onları yakınlaştırıyor.

Cumartesi ikramiyesi.

4. Cumartesi ikramiyesi.Gündelik zamanda aşırı çalışmaktan birçok insanın tükenmişlik sendromu yaşadığı bir gerçek Japonya'da. Bununla savaşmak için, hükümet 'Premium Friday' adı verilen bir program getirdi. Bundan sonra, her ayın son cuması çalışanlar işten birkaç saat erken çıkabilecekler.

Bin yıllık tarihi olan ÅŸirketler.5. Bin yıllık tarihi olan şirketler.Japonya'da mülk hakları çok sıkı ve bu yüzden antik şirketler bulunuyor. Bunlardan biri Hoshi Ryokan (geleneksel bir otel). 718 yılından beri var ve 46 jenerasyon boyunca aynı aile tarafından işletildi.

Mermi trenler.6. Mermi trenler.Yüksek hızlı Shinkansen trenlerine 'mermi tren' deniliyor. Tabii bunun bir sebebi var: saatte 320 km hıza ulaşabiliyor ve yolcuların gidecekleri yere hızlı bir şekilde varmalarını sağlıyorlar. Yavaşlığın Japonya'da kabul edilmediğini biliyoruz, bireyin kendi suçu olmasa bile.

Bütün cep telefonlarındaki ortak alarm sistemi.7. Bütün cep telefonlarındaki ortak alarm sistemi.Hükumetin vatandaşları uyarabilmesi için geliştirilen J-Alert ulusal sisteminden farklı olarak mesajlı uyarılar üzerine farklı bir sistemleri var. Her modern cep telefonunun içinde bulunmakta. Acil bir durumda yerel yetkililerin bölgedeki vatandaşları 4-20 saniye içinde uyarabilmesini sağlıyor.

DiÅŸ çukurlarını iyileÅŸtiren diÅŸ macunu.8. Diş çukurlarını iyileştiren diş macunu.Japon bilim insanı Kazue Yamagashi, dişlerdeki çukur ve küçük çatlakları acısız ve çabucak onarabilen bir diş macunu geliştirdi.


Düşünceli bakım işçileri.

9. Düşünceli bakım işçileri.Çalışırken kirlenmesin diye yoldaki arabanın üstünü kaplamışlar.

Işık hızında yol tamiri.

10. Işık hızında yol tamiri.2014 yılında, Fukuoka'da bir yolda 14 metrelik koca bir delik belirdi. Metro çalışması sonucu oluşan toprak kayması, neyse ki kimseye zarar vermedi. Şu an yaşandığına inanmak zor, çünkü delik 48 saatte tamir edildi.